Güre

Edremit'in kıyılarını koylarıyla çevreleyen Altınoluk, deniz, kum, güneş keyfi kadar Kaz dağları'yla çevrili konumu ve tarihi güzellikleriyle de ziyaretçi çeken, Türkiye'nin ilk turizm merkezlerinden biri. Toplam uzunluğu 10 km'e yakın kumsallarından dolayı yaz tatilleri için ideal olan beldeye, Haziran ve Ağustos ayları arasında özellikle yerli turistler ilgi gösteriyor.

Edremit Otogarı'ndan ve Edremit Havaalanı'ndan şehir içi ulaşım alternatifleriyle kolayca ulaşılabilen Altınoluk, kıyılarını oluşturduğu Kazdağları'nın bol oksijenli havası sebebiyle en sıcak günlerde dahi nem oranı düşük, bunaltmayan bir atmosfere sahip. 

Yerleşim alanlarının sahil kısmında toplandığı beldede, kumsalların sona ermesiyle beraber rakım yükselerek Kazdağları'nı meydana getiriyor. Altınoluk'tan Kazdağları'na doğru ilerlediğinizde Papazlık mevkisinin ardından doğal güzellikleriyle büyüleyen Şahinderesi kanyonuyla karşılaşıyorsunuz. Papazlık mevkisinde Altınoluk'u tepeden gören doğa içindeki restoranlarda etkileyici körfez manzarası eşliğinde yemek yemek oldukça keyif verici. Ege'nin oksijen kaynağı olan Şahinderesi kanyonu ise trekking, hiking gibi doğa sporları, kamp ve piknik için uygun. 

Kazdağları'nın eteklerinde yer alan diğer bir turistik bölge de Güre  Şifalı kaplıcaları ve plajıyla bilinen Güre'nin çevresindeki köylerden olan Tahtakuşlar'da bulunan İkizler Konukevi, misafirlerine kusursuz bir doğa içinde, körfez manzarası eşliğinde konaklayabilme imkanı sunuyor. 

Tahtakuşlar'da bölgenin organik lezzetlerinden tadıp, satın alabileceğiniz gibi köydeki Etnografya Müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Türkiye'nin ilk köy müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, eski Türk boylarının yaşam tarzlarıyla ilgili pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor.